loading

تخته شاسی

تخته شاسی

تخته شاسی یکی از ابزارهایی ست که برای نمایش تصویر، پوستر، تبلیغات و … کاربرد دارد. در حال حاضر از تخته شاسی ها در منازل، عکاسی‌ها، آتلیه‌ها، سازمان ها و شرکت های تبلیعاتی استفاده می شود. بیشترین استفاده از تخته شاسی ها برای چاپ عکس های خانوادگی و تزئین منازل است اما در صنعت تبلیغات و تجارت هم بسیار پرکاربرد است و زیبایی خاصی به تبلیغات می دهد. تخته شاسی ها برای ثابت نگه داشتن کاغذ و ایجاد شرایط مناسب برای چاپ عکس استفاده می شود. تخته شاسی ها جنس های مختلفی دارند MDF فیبر یا تخته سه لا ولی در بین آن ها چاپ روی MDF از کیفیت بهتر و مناسب تری برخوردار است . هزینه چاپ روی تخته شاسی بسیار مناسب است اما اگر به فکر زیباسازی دکوراسیون منزل و محیط کار با عکس و آرم خودتات هستید چاپ روی MDF پیشنهاد مناسبی از طرف گروه چاپ و تبلیغات محیا است که هم کیفیت مناسب دارد و هم هزینه آن به صرفه تر است.

چاپ عکس روی تخته شاسی به صورت یک تکه و سه تکه که بیشتر فانتزی است قابل انجام است. در ابعاد کوچک عکس به صورت مستقیم روی تخته شاسی چاپ می شود ولی در ابعاد بزرگ ابتدا روی کاغذ چاپ و سپس روی تخته شاسی چسبانده می شود.

برای اینکه عکس روی تخته شاسی با کیفیت مناسب چاپ شود عوامل مختلفی باید در کنار هم قرار گیرند، از جمله کیفیت مناسب عکس، نوع دستگاه چاپ، کیفیت چاپ و حتی کیفیت و جنس تخته شاسی هم روی آن اثرگذار است اما از بین آن ها کیفیت عکس مهم ترین عامل تاثیرگذار است.

در ابتدای امر به چند نکته از مزیت های تخته شاسی  از زبان گروه چاپ و تبلیغات محیا می پردازیم:

 1. مقرون به صرفه است.
 2. زیبایی دارد.
 3. ماندگار است.
 4. سایز های مختلف دارد.
 5. تزئینی می باشد.
 6. کیفیت مناسب.
 7. سهولت نصب.
 8. بدون محدودیت در رنگ و چاپ.

امروزه بیشترین کاربرد تخته های شاسی برای نمایشگاه ها، عکس های یادگاری و یا برای اهدای لوح می باشد.

چاپ تخته شاسی | چاپ و تبلیغات محیا

چاپ تخته شاسی | چاپ و تبلیغات محیا

 

انواع چاپ تخته شاسی

 • چاپ لاستر (مات)
 • چاپ سیلک
 • چام متالیک

تخته‌های شاسی فانتزی چیست و چه کاربردی دارد؟

در ادامه به چند مورد از تولیدات تخته‌های شاسی فانتزی و کاربرد آن از زبان کارشناسان گروه چاپ و تبلیغات محیا می‌پردازیم :

تخته های شاسی را می‌توان با قاب‌های مختلف و اشکال متفاوت تولید کرد. حتی برای زیبایی آن میشود از تخته های شاسی متحرک که بصورت یک پوستر چاپی ولی روی چند شاسی چسبانده می‌شوند و می توان در چیدمان آن‌ها زاویه های مختلف ایجاد کرد استفاده نمود.

امروزه با توجه به کاربرد تخته شاسی و خاصیت تزئینی آن خیلی از ادارات و یا شرکت ها و حتی تولید کنندگان مختلف برای تبلیغ کار خود از تخته‌های شاسی در اندازه های متفاوت با چاپ اختصاصی شرکت خود استفاده می کنند.
مثلا خیلی از مشتریان عزیز ما از گروه چاپ و تبلیغات محیا درخواست تولید تخته شاسی با چاپ پوستر اختصاصی و وجود یک ساعت در گوشه تخته شاسی را داشتند. یکی از بهترین روش های تبلیغ که میتوانید با آن در هر زمان تبلیغ کنید.

تخته های شاسی در ضخامت های 8 میل 16 میل و 32 میل بیشترین کاربرد را دارند. چاپ تخته های شاسی به این صورت می باشد که ابتدا تخته های بزرگ در ضخامت های مختلف را برش داده تا به اندازه دلخواه مثلا 30 سانت در 40 سانت تبدیل نماییم. و بعد از آن شیارهای پشت تخته که بیانگر عمودی و افقی بودن آن است توسط دستگاه ایجاد می شود. سپس با چسب های نازک دو طرفه که قدرت چسبندگی بالایی هم دارند پوشش داده می‌شوند و آماده چسباندن پوستر می‌گردند.

برای چاپ پوستری که قرار است روی شاسی چسبانده شود بهتر است از ضخامت کاغذی با گرماژ 200 گرم به بالا استفاده شود. همچنین برای دوام و زیبایی تخته شاسی روی پوستر چاپی سلفون مات یا سلفون براق کشیده می شود.

اگر تیراژ کار برای چاپ پوستر روی تخته شاسی کم باشد. چاپ با دستگاه دیجیتال به صورت پلات و برای زیبایی و ماندگاری پوستر لمینت انجام می‌گیرد.

در نهایت از یک طرف چسب دو طرفه برداشته و پوستر چاپ شده روی تخته شاسی کشیده می شود، تخته های شاسی برای زیبایی بیشتر دارای نوارهایی از قبیل سفید و مشکی است.

تخته شاسی در ابعاد کوچک و بزرگ موجود می باشد و  شایان ذکر است که گروه چاپ و تبلیغات محیا برای بهبود رضایتمندی مشتریان عزیز قادر به تولید تخته های ساشی با اندازه های دلخواه شما عزیزان می باشد.

آیا امکان چاپ مستقیم روی تخته شاسی وجود دارد ؟

سوالی که همواره برای خیلی از مشتریان عزیز ما پیش می آید و از گروه چاپ و تبلیغات محیا جویا می شوند این است که آیا چاپ بصورت مستقیم روی تخته شاسی صورت می گیرد ؟

باید در پاسخ بگوئیم که چاپ روی متریال چوب که پایه اصلی تخته های شاسی است بی کیفیت می باشد و علاوه بر آن پر هزینه میباشد. لذا تصویر مورد نظر ابتدا روی متریال کاغذ که اصولا از جنس گلاسه است چاپ و برای استحکام و زیبایی لمینت یا سلفون می شود و در نهایت روی تخته های شاسی که از قبل در اندازه های متفاوت برش خورده و آغشته به چسب است چسبانده میشود.

تخته های شاسی از متریال چوب فشرده تولید شده و اجزای تشکیل دهنده تخته شاسی عبارتست از چوب خام ، چسب دو طرفه که روی سطح شاسی چسبانده میشود ، نوار رنگی، که در رنگهای متنوع و نسبت به پوستر چاپ شده ای که قرار است روی تخته شاسی چسبیده شود بصورت نواری دور شاسی کشیده میشود ، پوستر یا عکس ، که اصولا روی کاغذهای گلاسه چاپ میشود و برای ماندگاری بیشتر روی آن لمینت شده و یا سلفون کشیده میشود. تخته های شاسی که چند وقتی است جای تابلوها و قاب عکس ها را گرفته به علت سهولت در تهیه و صرفه جویی در زمان بسیار پرکاربرد شده و نمادی از تبلیغات گردیده است. گروه چاپ و تبلیغات محیا برای مشتریانی عزیزی که سفارش آنها باید ارسال شود از نایلون های ضخیم و حبابی برای جلوگیری از ضربه خوردن استفاده میکند تا جلب رضایت شما را داشته باشد.

 

فوم برد

فوم برد هم نوعی تخته شاسی است که جنس آن پلی استایرن فشرده است و دارای روکش مخصوص می باشد. فوم برد سبک, مقاوم, صاف , مقاوم در برابر رطوبت و قابلیت چاپ بر روی آن نیز هست.
فوم برد دو نوع دارد: چسبدار و بدون چسب .
در مدل چسبدار, چاپ روی کاغذ ابتدائا انجام می شود و سپس روی فوم برد چسبانده می شود اما در مدل بدون چسب عکس به صورت مستقیم روی فوم برد چاپ می شود.
طرح و تصاویر چاپ شده روی فوم برد جلوه و نمایش زیبایی دارند که باعث جذب مخاطب در هنگام تبلیغات می شود.

موارد استفاده فوم برد

نصب عکس و پوستر تبلیغاتی
قاب
لمینت کردن
ساخت استندهای تبلیغاتی

مزایای فوم برد از زبان کارشناسان گروه چاپ و تبلیغات محیا 

به صرفه از لحاظ اقتصادی
سبک و قابلیت حمل آسان
قابلیت برش دادن
مقاومت زیاد در برابر رطوبت

دوام و عمر مفید تخته های شاسی 

تخته های شاسی برای ماندگاری عکس های دلخواه شما استفاده میشود و نسبت به عکس های کاغذی و یا بنری طبیعتا ماندگارتر است. متریال چوب و یا mdf هیچ گاه به خودی خود خراب و یا شکشته نمیشود ولی احتمال دارد در جابجایی به گوشه های کار ضربه وارد شود و کمی از زیبایی تخته شاسی شما بکاهد. تنها چیزی که در تخته شاسی ممکن است از بین برود و دوام آنرا کاهش دهد چاپ پوستری است که روی تخته شاسی چسبانده میشود. البته پوستر و عکس به طور کامل از بین نمیرود بلکه آن وضوح و زیبایی اولیه خود را از دست میدهد و تیره میگردد.
علت این تیرگی میتواند نور زیاد، دوده، غبار و … باشد. شایان ذکر است که بدانید برای تغییر عکس، شاسی قبلی مورد استفاده نیست.

اختلاف های قابل توجه تخته شاسی نسبت به فوم بردها از زبان گروه چاپ و تبلیغات محیا :

امروزه برای سهولت کار و یا استفاده از کاغذهای تحریر طراحی شده یا نقاشی های دستی و در توضیحی بهتر هنر نمایی شده، از فوم برد استفاده می شود. در این صورت علاوه بر زیبایی و ماندگاری نقش و اثر طراحی شده، میتوان فوم بردها را در اندازه های دلخواه برش و طرح را روی آن چسبانده و اگر لازم به آن بود که فوم برد روی دیوار نصب شود به دلیل وزن سبک فوم برد نسبت به تخته شاسی میتوان آن را با چسب های نواری دوطرفه به دیوار چسباند.

معایب تخته شاسی:


همانگونه که در متن خوانده شد، تخته‌های شاسی دارای خصوصیات بسیاری هستند و علاوه بر یک هدیه‌ی مطلوب، می‌توانند ماندگاری عکس‌های شما را افزایش دهند. اما قابل ذکر است که تخته شاسی دارای معایبی هست که به آن‌ها اشاره می‌کنیم؛ اولین عیب تخته شاسی خاصیت جذب دوده بر روی عکس می‌باشد که به مرور زمان باعث کِدر شدن تصویر می‌گردد _ در تخته‌های شاسی با قطر ۸ میل، شیار آن‌ها حدود ۲ الی ۳ میل است که در سایزهای بزرگ شاید یک میخ توان ایستادگی آن را نداشته باشد _ عدم مقاومت در مقابل رطوبت و در نهایت در صورت شکسته شدن، تصویر از بین می‌رود. با وجود این معایب، گروه چاپ و تبلیغات محیا با استفاده از به روزترین روش‌های چاپی و تولید اختصاصی پوستر چاپی و تخته‌های شاسی، تا حدممکن توانسته بسیاری از این مشکلات را برای شما مشتریان عزیز حل کندا میتوانند دچار خمیدگی یا شکستگی شوند و حتی در اندازه های بزرگ گاهی اوقات تاب بر می دارد و خمیده می شوند که این اتفاق برای تخته های شاسی به هیچ عنوان پیش نمی آید.

فوم بردها در حال حاضر در ضخامت های بالا تولید نمیشوند زیرا با ضخامت بیشتر آنها احتمال کوفتگی و شکستگی آنها بیشتر می شود که باز هم در مقایسه با تخته های شاسی میتوان گفت که هرچه ضخامت تخته شاسی بیشتر شود مقاومت آن ها نیز بالاتر می رود.
فوم بردها را میتوان به راحتی از لوازم التحرير فروشی ها تهیه کرد و قابل ذکر است که هزینه آنها نسبت به تخته شاسی ارزان تر است.
گروه چاپ و تبلیغات محیا برای ارائه خدمات به مشتریان عزیز بر این شده است تا با همان هزینه تولید فوم برد، طرح های دلخواه شما را روی تخته شاسی تولید نماید.