سربرگ چیست و چرا نیاز به سربرگ داریم؟

شرکت‌ها سربرگ‌ را جهت مکاتبه و نگارش نامه های اداری و رسمی استفاده می کنند. فونت های استفاده شده در طراحی سربرگ ها معمولا بین 10 تا 14 انتخاب می شوند، که باید به این نکته توجه کرد که حتی اگر سایز کاغذ سربرگ آ5 باشد ، سایز فونت را نباید کوچک کرد . نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که، در طراحی سربرگ ها باید از یک زبان استفاده شود.  استفاده از چند زبان نشان دهنده غیرحرفه ای بودن است.

 

چاپ سربرگ | چاپ و تبلیغات محیا
چاپ سربرگ | چاپ و تبلیغات محیا

 

چاپ سربرگ های رسمی و اداری یا تماما به زبان فارسی طراحی می شوند یا به زبان انگلیسی از هردو هم زمان در طراحی و چاپ سربرگ استفاده نمی شود. اصل مهم از زبان گروه چاپ و تبلیغات محیا استفاده از نمادهای مذهبی است که غیرمجاز است و به نوعی بی احترامی به آن مذهب به حساب می آید. در ایران هرچند از بسم الله استفاده می شود و مجاز است اما نوعی کار غیر حرفه ای به حساب می آید.

چاپ سربرگ

درخواست و گزارش یک موضوع از شرکت یا اداره‌ای به اداره‌ی دیگر، زمانی رسمیت پیدا می‌کند که روی سربرگ شرکت و ممهور به مُهر آن شرکت باشد. لذا چاپ سربرگ یکی از مهمترین اجزای ست اوراق اداری محسوب می‌شود. متداول‌ترین روش چاپ سربرگ، چاپ افست است. سربرگ ها معمولا در دو سایز a4 و a5 طراحی و چاپ می‌شوند. چاپ سربرگ‌ها معمولا یکرو انجام می‌شود. در یک سربرگ اداری و رسمی، باید به چند نکته توجه نمود که از زبان کارشناسان گروه چاپ و تبلیغات محیا به آن‌ها می‌پردازیم.

سربرگ دارای لوگو که معمولا در سمت راست و بالای سربرگ قرار می‌گیرد، تاریخ و شماره که معمولا در سمت چپ بالا قرار می‌گیرد، نشانی سایت، آدرس و شماره‌های تماس و فضای مجازی که اصولا در پایین سربرگ قرار دارند، باشد. بهتر است در چاپ سربرگ از رنگ سازمانی شرکت استفاده کنیم و همان‌طور که قبلا به روش چاپ افست آن اشاره کردیم، بیشتر بر روی کاغذ تحریر ۸۰ گرم و تحریر ۱۰۰ گرم صورت می‌پذیرد.
چاپ سربرگ اولین و مهمترین کار برای شروع یک کسب و کار حرفه‌ای محسوب می‌گردد. با گروه چاپ و تبلیغات محیا، از طراحی تا چاپ سربرگ و چاپ اوراق اداری در خدمت شما هستیم.